čtvrtek 15. září 2016

Ransom Riggs a jeho podivné děti

Fanoušci Tima Burtona jistě zaznamenali, že se již brzy vplíží do kin film vedený pod jeho režií. Těm, co knihu četli, to ale jistě neudělá takovou radost, jako těm, kteří ví o co v příběhu jde jen díky traileru - říct totiž, že se Burton a tvůrci knihou alespoň inspirovali by bylo stále příliš přehnané, a upřímně doufám, že i přes můj skepticizmus bude film dívatelný i pro ty, kteří četli knihy a zamilovali si je tak, jako já.
Ale abych nekecala jen o filmu, pustím se do recenze všech tří knih - tedy Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti, Podivného města a Knihovny duší. 


 SIROTČINEC SLEČNY PEREGRINOVÉ PRO PODIVNÉ DĚTIObsah: Jacob, šestnáctiletý hoch z bohaté rodiny, který má zvláštního dědečka s ještě zvláštnější sbírkou fotek a historek k nim patřících. Vždy, když byl Jacob malý, tak mu dědeček fotky ukazoval a popisoval osoby na nich a dobrodružství s nimi spojená, jakmile však hoch vyrostl, pochopil, že jsou to jen hlouposti a dědeček má bujnou fantazii. Tragédie v rodině a strašlivý zážitek však Jacoba přivede k jedné osobě, která by údajně měla žít na ostrově - slečna Peregrinová. Přesně tuto ženu, a sirotčinec, ve kterém žije, se Jacob vydá hledat, objeví při tom něco strašlivého - a to že jeho dědeček si vlastně nic nevymyslel. Že existují podivní lidé a zároveň také netvory a stvůry, které je loví a zabíjejí. A co víc, i Jacob je podivný - zdědil po dědečkovi schopnost vidět netvory (ohavná stvoření lačnící po krvi podivných). Abych moc nespoilerovala, tak prozradím jen, že stvůry unášejí všechny ymbryny (ženy, které se dokáží proměnit v ptáky a udržovat smyčky - místa, kde se stále opakuje jeden určitý den, a kde jsou podivní v bezpečí před nestvůrami). provedou něco ošklivého slečně Peregrinové, a děti, které jsou bez ní ztracené, se ji s pomocí Jacoba snaží zachránit.

Moje hodnocení: Knížka byla úžasná, povětšinou dobové a děsivě podivné fotky dokonale doplňují celý příběh a mnohdy způsobují husí kůži. Příběh sám o sobě, kdybych měla hodnotit nápad, je vynikající, originální, poutavý a velice dobře napsaný, postavy jsou odlišné, ale ani jedna není méně dobrá, než ostatní. Pokud mám srovnat s ostatními díly, tak je lepší než dvojka a horší než trojka.

Knize proto dávám 9/10. 


PODIVNÉ MĚSTO 


Obsah: Jacob a podivné děti se vydávají na dlouhou pouť, aby našli někoho, kdo dokáže slečně Peregrinové pomoct - ymbrynu. Zjistí však, že všechny ymbryny jsou unesené a jediná (snad) ještě na svobodě se nachází v Londýně, kam se za ní vypraví. Dostanou se do Londýna, který je pod nálety Německých bombardérů a musí najít ymbrynu dřív, než je najdou stvůry nebo netvoři.

Moje hodnocení: Horší než předchozí díl, přišlo mi, že se tam vlastně nic moc neděje, děti byly pod palbou bomb a snažily se zachránit slečnu P., ale nic jiného závratného se nekonalo. Fotky byly zase super, postavy se hezky vyvíjely, ale děj nic moc. Nakonec pomoc najdou, ale celé se to zvrhne, když stvůry zajmou podivné děti a odvedou je do současného Londýna, Jacoba s Emmou však zachrání v metru Addison - podivný pes a v telefonní budce se ocitnou zavřeni před netvorem.
Velké plus je ale za to, že i přes ne příliš zábavný děj, je kniha stále dobře čtivá, další plus dostane i za napínavý konec,

Knize proto dávám 7,5/10. 


KNIHOVNA DUŠÍ
Obsah: Poslední díl trilogie, ve kterém se stane spousta zvratů. Jacob se musí rozhodnout, jestli zůstane s dětmi a svou láskou Emmou, nebo se vrátí do svého zazobaného života k milujícím rodičům. Emma s ním jít nemůže, kdyby opustila smyčku, rychle by zestárla a zemřela, což jeho možnosti dost zužuje. Začátek navazuje na konec jako u dvojky, netvor se snaží všechny tři zabít, ale Jacob náhle, vteřinku vzdálen od smrti, objeví další podivnost,  kterou zdedil po dědečkovi (SPOILER - totálně mě to v knize dostalo - tramtadadá - umí ovládat netvory!) Sice mu to ze začátku tak úplně nejde, ale na konci budete čučet, jak to zdokonalí. Každopádně po té, co netvora přemůžou, se vydávají po stopě svých přátel a slečny Tenkozobcové (ochránkyně Addisona a ona ymbryna, kterou hledali ve dvojce). Nakonec se díky převozníkovi dostanou do smyčky, která je vážně nechutná a bydlí tu spousta podivných, zároveň je to sídlo stvůr, kde jsou všichni jejich přátelé vězněni. 

Moje hodnocení: Knížka je vážně tlustá, nabitá akcí a o dost zajímavější než druhý díl, dokonce i lepší než první díl. Dokonalé fotky, skvělý popis naprosto odpudivého města, zvraty a konec, který mě rozbrečel, fakt že jo, vůbec jsem ho nečekala - nebyl to typický konec, u kterého řeknete ,,Ha, to jsem si myslela!".

Knize proto dávám 10/10. 

Celkově se mi trilogie líbila, zamilovala jsem si postavy, fotky a celý příběh a klidně bych si je přečetla znova. 

Žádné komentáře:

Okomentovat